صفحه اصلی >تازه های ارتباطات      

 

امكانات جديد گوگل براي جستجوي مقاله در اينترنت

چندي است كه گوگل اقدام به راه اندازي يك موتور جستجو براي مقالات و گزارشهاي دانشگاهي كرده است كه گوگل اسكالر نام دارد. نخستين واكنشهاي متخصصان كامپيوتر و كتابدار حاكي از كارآمدي و نقش موثر اين سرويس جديد گوگل است.
در اين موتور جستجو، مقالات علمي، مجلات، نشريات و گزارشهاي تخصصي و دانشگاهي طبق اصول رايج جستجو در وب با توجه به ميزان اعتبار و تناسبشان با موضوع موردنظر در صفحات قرار مي گيرند و اولويت با مقالاتي است كه بيش از همه مقالات موردارجاع قرار گرفته باشند. اگر در گوگل كلمه human-genome را جستجو كنيم، فهرستي از ميليون ها پيوند با تاكيد بر واژه genome بر روي صفحه ظاهر مي شود. در حالي كه اگر همين واژه ها را در گوگل اسكالر جستجو كنيم، حدود 100000 پيوند و مقاله كه از سال 2001 به اين سو در مجلات نيچر و ساينس چاپ شده اند، در اختيارمان قرار مي گيرد.
از طريق اين سرويس مي توان به چكيده مقالاتي كه در PubMed و يا ناسا وجود دارند، همچنين متن كامل مقالات و نوشته هاي فيزيك كه در arXive هستند، دسترسي پيدا كرد.
البته اين موتور جستجو، نواقص و كمبودهايي دارد. از آن جمله مي توان به فهرست راهنماي ناقص و ناكارآمد آن اشاره كرد. تعداد زيادي از مقالاتي كه اطلاعات پيچيده اي دارند، هنوز وارد مجموعه گوگل اسكالر نشده اند. به علاوه مقالاتي وجود دارند كه به طور كامل در اختيار گوگل قرار نگرفته اند. به عنوان مثال، الزويور ، بزرگترين ناشر مقالات علمي، هنوزچكيده مقالاتش را در اختيار گوگل اسكالر قرار داده است.
براي ورود به صفحه گوگل اسكالر اينجا را كليك كنيد.
http://scholar.google.com/

     
   
 

 
   
   
  آرشیو اخبار پژوهشی  

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.